Teknik SEO neden önemlidir?

Teknik SEO göz korkutucu olabilir. O kadar büyük bir disiplin ki nereden başlayacağınızı bile bilmek çoğu zaman çok zordur. Yapılacak temel bir hata, tüm dijital pazarlama çabalarınızı raydan çıkarabilir.

Teknik SEO neden önemlidir?

Teknik SEO nedir?

Teknik SEO, sitenizin organik arama görünürlüğünü iyileştirmeyi amaçlayan her türlü teknik süreci içeren geniş bir kapsamdır. Sitenizi arama motorlarının taramasını, dizine eklemesini ve anlamasını hızlandırır veya kolaylaştırırsa, başarılıdır.

Teknik SEO bulmacasının önemli parçaları şunları içerir:

Sitenizin mimarisi ve URL yapısı
Sitenizde HTTPS, JavaScript, yapılandırılmış veriler ve hreflang kullanım şekli
Siteniz ne kadar hızlı yükleniyor?
Anahtar kelime araştırması
Site denetimleri
XML site haritaları
Zayıf ve yinelenen içerik
404 hata sayfası, 301 yönlendirmeleri ve kanonik etiketler
Google Analytics ve Search Console verilerini analiz etme

XML site haritaları


Gördüğünüz gibi teknik SEO pek çok alanı kapsıyor. Aynı zamanda diğer birçok dijital pazarlama disipliniyle de örtüşüyor.

Teknik SEO neden önemlidir?

Dünyanın en iyi içeriğini oluştursanız bile teknik SEO’nuz eksikse, hedef anahtar kelimeleriniz için sıralama alamazsınız.

Bunun nedeni, Google’ın arama yapanlara mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sunmak istemesidir. Bundan dolayı arama sonuçlarındaki öncelik hızlı yüklenen sitelere verilir.

Teknik SEO’nuz sağlam temellere sahip değilse, arama sonuçlarında herhangi bir otorite oluşturamazsınız. Rakipleriniz sitelerinin teknik yönlerini optimize ettiyse, arama sonuçlarında onlara ayak uydurmak için ciddi bir şekilde mücadele vermek zorundasınız.

Ayrıca, teknik SEO’nuzun zirvesinde değilseniz, tüm SEO stratejinizi tamamen bozan ciddi bir hata yapıyor olabilirsiniz. Örneğin, robots.txt dosyanızın kötüye kullanılması sitenizin tamamını Google’ın tarayıcılarından engelleyebilir.

En Yaygın Teknik SEO Hataları

En Yaygın Teknik SEO Hataları

Yanlış anahtar kelimeleri hedeflemek

Anahtar kelimenizi içeriğinize doğal olmayan miktarda kullanmak

Arama yapan kullanıcının amacını hesaba katmamak

Çok düşük site yüklenme hızları

Mobil sitenizi ihmal etmek

Kötü site mimarisi

Yapılandırılmış verileri ihmal etmek

Yinelenen içerikleri umursamamak

Siteniz teknik SEO sorunları ile boğuşuyorsa, hedef anahtar kelimeleriniz için sıralama yapmakta ciddi şekilde zorlanacaksınız.

Teknik SEO göz korkutucu olsa da, bu sorunları çözmek imkansız değil. Sitenizin rekabette üstünlük sağlaması ve diğer dijital pazarlama çabalarından en iyi şekilde yararlanması için teknik seo stratejinize büyük önem vermelisiniz.

Teknik Seo, On Page – Off Page Seo, İçerik Üretimi ve Analizi, Anahtar Kelime Seçimi ve diğer bir çok hizmet Seo çözümleri için bize ulaşabilirsiniz.

Nextpage seo ajansı