SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır? Trafiğinizi Artıracak İpuçları ve Teknikler

NextPage kıdemli arama motoru optimizasyonu analistimiz, web sitenizin organik arama sonuçlarındaki sıralamasını yükseltmek için SEO uyumlu içerik oluşturma ipuçlarını paylaşıyor.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) uyumlu içerik oluşturma her zaman rekabetçi bir alan olmuştur. Google, arama sonuçlarında web sitelerini seçme ve görüntüleme yöntemlerini sürekli olarak değiştirmektedir. Ve arama sorguları artık basit bağlantılardan oluşmamaktadır.

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

Peki, en iyi SEO uyumlu içeriğin nasıl yazılacağını nereden öğrenmeye başlıyoruz? İçerik ipuçları yalnızca okuyucunuz için daha iyi bir deneyim sağlamakla kalmaz, aynı zamanda web sitenizi ve içerik görünürlüğünüzü de geliştirebilir.

SEO uyumlu içerik nasıl yazılır?


Yüksek kaliteli içerik yazmaya saatler harcıyorsanız, doğal olarak insanların onu bulmasını isterseniz. Hem okuyucular hem de arama motorları için SEO uyumlu içerik yazmak bir uzmanlık alanıdır.

İçerik anahtar kelimelerinizi hedefleyin


Öncelikle anahtar kelime araştırmanızı yapın ve ardından içeriğiniz için en alakalı hedef anahtar kelimeyi seçin. Okuyucunuzun o boş arama kutusuna ne girebileceğini düşünün ve bırakın bu seçiminizi yönlendirsin. Bu kısa cümle (örneğin, bu yazının anahtar kelimeleri “seo uyumlu içerik yazma” ) makalenizin odak noktası ve içeriği çerçevelemek için kullanacağımız en önemli terim olacaktır.

İçerik anahtar kelimelerinizi hedefleyin

Kitlenizin arama amacını anlayın


Anahtar kelimenin amacını anlamak çok önemlidir. Araştırmanın amacını bilmek okuyucu ile nasıl konuşacağımızı belirleyecektir.

Okuyucunuz şunları yapmaya çalışıyor mu:

Bir soruyu cevaplamak mı? (“nedir” ifadesini eklemeyi düşünün)
Bir tanım mı arıyorsunuz? (“olarak tanımlanmış” veya “araç” eklemenize yardımcı olabilir)
Bir şeyin nasıl yapılacağını öğrenin? (“nasıl yapılır” veya “yol tarifleri” ni deneyin)
Bir ürünü satın alıyor veya karşılaştırıyor musunuz? (“faydalar”, “özellikler” veya “kalite” hakkında düşünün)
Örnek olarak “dijital dönüşümü” ele alalım. Bunu geniş ve genel bir anahtar kelime olarak düşünsek de, arama sonuçları aksini söylüyor. En iyi arama sonuçlarının tümü şu soruyu yanıtlıyor: “Dijital dönüşüm nedir?”. Arama sonuçlarının en üstünde görünmek istiyorsak, içeriğimiz de aynısını yapmalıdır.

En iyi SEO uyumlu içerik yazma ipuçları

En iyi SEO uyumlu içerik yazma ipuçları

Artık bir okuyucunun neyi arayacağını tahmin eden hedef anahtar kelimeyi seçtiğinize göre, gerçekten oturup içeriği yazma zamanı geldi. Bu stratejileri aklınızda bulundurun:

- Mümkün olduğunca kapsamlı olun. Bir soruyu yanıtlıyorsanız, bunu açıkça yapın. Google hızlı yanıtları sever ve en iyilerini arama sonuçlarında gösterir.

- Anahtar kelimeleri gövde içeriğine ekleyin. Anahtar kelimenin kaç kez dahil edilmesi gerektiğine dair sihirli bir sayı yoktur; hepsi ana metnin uzunluğuna bağlıdır. Bunun en iyi yolu, doğal dili kullanmak ve anahtar kelimeyi ara sıra paragraflar arasına serpiştirmektir. Tam hedef anahtar kelime her zaman mümkün değilse, eşanlamlıları ve anlamsal olarak alakalı anahtar kelimeleri de ekleyin. Örneğin, hedef anahtar kelimeniz "bilgisayar" ise, alakalı bir anahtar kelime "masaüstü bilgisayar" veya "dizüstü bilgisayar" olacaktır.

- Uygun başlık etiketlerini kullanın. HTML başlık etiketleri, arama motorlarının bir sayfadaki hiyerarşiyi ve içeriği görmesine yardımcı olan kodun bir parçasıdır. Bu başlıklar ayrıca okuyuculara içeriğin düzenini gözden geçirmeleri ve okumaya değip değmeyeceğine karar vermeleri için bir seçenek sunar. Bu başlıkları, bir bölümden diğerine bir hikaye anlatacak şekilde anahtar kelimelerle yazın. Sayfanızın başlığı bir H1 etiketi içermelidir. Bir taslak gibi, destekleyici fikirler de H2'lerdir ve ardından içerik yapısına bağlı olarak H3, H4 veya H5 karışımı olabilir.- İç linkleme stratejinizi en üst düzeye çıkarın. Dahili bağlantılar, web sitenizin ilgili içeriğini bir diğerine bağlar.  Arama motorları, sayfanın ne hakkında olduğunu güçlendirmek için sinyal olarak dahili bağlantıları kullanır. Kapsamlı bir dahili bağlantı stratejisi, anahtar kelime sıralamalarını ve içerik görünürlüğünü artırmaya yardımcı olabilir.

- Akılda kalıcı başlık etiketleriyle tıklama oranını artırın. Sayfa başlığı olarak da adlandırılan başlık etiketi, farenizi açık bir sayfadaki tarayıcı sekmesinin üzerine getirdiğinizde gördüğünüz şeydir. Ayrıca, potansiyel kitlenizin sayfanıza tıklamaları gerekip gerekmediğine karar veren arama sonuçlarında görünen sayfanızın başlığıdır. 65 karakterden fazla olmamalı (boşluklar dahil) ve hedef anahtar kelimeyi içermelidir.

- Okuyuculara sayfa içeriğinizin hızlı bir özetini veren meta açıklamalar yazın. Meta açıklamaları, başlık etiketinin altındaki arama sonuçlarında görünür. Okuyucunuzu tıklamaya ikna etmek için sayfanın içeriğinin kısa ve çekici bir özetini sunmalısınız. Açıklamalar 160 karakterin altında olmalı ve hedef anahtar kelimeyi mutlaka içermelidir.

- İçeriğinizi mutlaka görsel ve videolarla destekleyin. Zengin bir içerik her zaman size artı puan olarak dönecektir.

NextPage Seo Ajansı olarak mevcut içeriğinizin analiz edilmesi veya yeni içerikler üretilmesi için bizlere her zaman ulaşabilirsiniz.