Seo Sürekli Gelişen Bir Endüstridir

SEO veya arama motoru optimizasyonu, potansiyel müşterilerinizi çevrimiçi ve fiziksel mağazalarınıza çekmenin en etkili yollarından birisidir. Ancak işin püf noktası seo araçlarını doğru kullanmaktır çünkü seo sürekli gelişen bir endüstridir. Bazı güncellemelere adapte olmak oldukça zordur ancak bunun için çabalamaya mecbursunuz. 2021 yılında organik sonuçların yanı sıra ücretli listelemelere de odaklanmalısınız.

Seo Endüstrisinde 2021 İçin Nelere Odaklanmalı?

Yapay zeka

Yapay zeka, insanların her türden çevrimiçi içerikle etkileşim kurma şeklini değiştiriyor. Çeşitli yapay zeka algoritmaları farklı platformlarda sürekli gelişim göstermekte. Özellikle Google’ın AI gibi araçları dikkate değerdir. RankBrain gibi AI algoritmaları, arama sonuçlarının sıralamasında çok önemli bir rol oynar. Yapay zeka araçları, değişiklikleri izleme ve sonraki kullanım sırasında daha iyi bilgi almayı öğrenme konusunda benzersiz bir yeteneğe sahiptir. Bu, yapay zeka araçlarının zaman içinde gelişmeye ve dönüşmeye devam edeceği anlamına geliyor. Sitenizi yapay zeka araçları için optimize etmek; daha iyi gösterim/tıklama oranlarına, okunabilirliğe ve daha kaliteli geri bağlantılar elde etmenize yardımcı olacaktır.

Google AI

Sesli aramalara dikkat!

Sesli aramalar kullanıcıların yazmaya gerek kalmadan ürünleri ve hizmetleri aramasına olanak tanıyor. Özellikle Siri gibi gibi uygulamalar uzun bir yol kat etti. Bu tür yenilikçi araçların 2021 ve sonrasında daha popüler hale gelmesi beklenmektedir. Web sitenizi sesli aramalar için optimize etmek istiyorsanız, müşteriler tarafından kullanılması daha muhtemel olan uzun kuyruklu anahtar kelimeleri ve cümleleri dikkate almanız gerekir.

Sitenizi mutlaka mobil uyumlu hale getirin

Google, 2019 yılında mobil indexlemeyi başlattı ve o zamandan bugüne işler çok değişti. Arama motorları için artık sitenin mobil sürümü birincil öncelik. Bunun çok basit bir nedeni var; toplam internet trafiğinin yaklaşık yarısından fazlası, mobil ve akıllı telefonlardan oluşuyor. Web sitelerinin mobil kullanıcı dostu olarak tasarlanması artık bir zorunluluk.

Web sayfanız mobil uyumlu mu?

Sitenizde videolar için yer açın

Video formatındaki online içerik, sitenizin trafiğini artırmak söz konusu olduğunda eşsiz bir adımdır. Henüz video içeriği üretmediyseniz, şimdi başlamanın tam zamanı. Firmanıza özel bir Youtube kanalı açarak başlayabilirsiniz. YouTube’da paylaştığınız videoları web sitenizin içeriğine entegre etmek, arama sonuçlarında yükselmek için size büyük katkı sağlayacaktır.

Görsel optimizasyonunu ihmal etmeyin

İnsanlar, görselleri ve video içeriğini kullanarak ürün satın alabilir, inceleyebilir ve araştırma yapabilirler. Google ve benzeri arama motorları, optimize edilmiş görseller konusunda çok ısrarcıdır. Yüksek kaliteli ve içerikle alakalı resimler kullanmalısınız. Görselleri özelleştirilmiş bir dosya adıyla etiketleyin ve botların resimleri sınıflandırmasına yardımcı olmak için alt etiketleri mutlaka kullanın. Ek olarak, fotoğrafları site haritasına eklemeyi unutmayın, indexlemeyi kolay ve verimli hale getirecektir.

Uzun formatlı içerikler ne olacak?

2500 – 3000 kelimeden oluşan uzun içeriklerin kısa içeriklere göre üç kat daha fazla trafik aldığını hatırlatmamız gerekiyor. İçeriği daha uzun hale getirmek için uğraşırken “keyword spam” tuzağına düşmeyin. Amaç, en azından 2000 kelimeyi hedeflemek ve içeriği taranabilir hale getirmek için makaleyi alt başlıklara ayırmak olmalıdır.

EAT ilkesi 2021’de işe yarayacak mı?

Herhangi bir web sayfasının kalitesini belirlemek için her sayfanın E-A-T (Expertise, Authoritativeness, Trustworthiness / Uzmanlık, Yetkinlik, Güvenilirlik) ilkesine uyması gerekir.

Göz kamaştırıcı bir seo başarısı hedefliyorsanız, sitenizin kaliteli içeriğe sahip olduğundan emin olmanız gerekir. Özellikle siteniz Your Money Your Life (YMYL) kategorisine giriyorsa bu durum daha büyük önem taşımaktadır. (“Kişinin sağlığını, mutluluğunu, güvenliğini veya finansal istikrarını etkileyebilecek içerikler YMYL olarak kabul edilir)

Pazar, müşteri talepleri ve kullanıcı tercihleri ​​hakkında bilgi edinmek için kapsamlı araştırmalar yapmak zorundasınız. Kullanıcıların tercih ettiği formatta içerikler oluşturmak için Seo Ajansınızla çok yakın çalışmalısınız.

YMYL Sayfaları

Yerel aramalar 2021’de çok kritik bir rol oynayacak

İnsanlar interneti küresel bir ağ olarak düşünüyor. Bu doğru; ancak, müşterilerin yerelleştirilmiş ürün ve hizmetleri bulmak için her zaman interneti kullandığını unutmamalıyız. Yerel SEO’ya yatırım yapma konusunda dikkatli ve ciddi bir şekilde düşünmeniz gerekir. Sıfır tıklama aramalarının bir parçası olmamak için mutlaka dikkatli adımlar atmalısınız. Kadıöy / İstanbul lokasyonlu bir restoranın yerel seo çalışması ile yine Kadıöy / İstanbul lokasyonlu bir danışmanlık firmasının lokal seo çalışması farklılıklar içermelidir.

İşletmenizin SEO çalışmasını 2021 ve sonrasında doğru şekilde tasarlamak için aklınızda bulundurmanız gereken bazı ipuçlarını paylaştık.