Kısa Kısa SEO İpuçları

SEO’nuzu artırmanın bir yolu, alan adı otoritenizi (DA) artırmaktır.

Etki Alanı Otoritesi, Moz tarafından oluşturulan ve web sitenizin çevrimiçi aramalar için ne kadar iyi sıralanacağını bilmenizi sağlayan bir ölçümdür.

Derecelendirme 1 ile 100 arasındadır ve DA’nız ne kadar yüksekse, web sitenizin bir arama sonucu sayfasında rekabetinizden daha yüksek görünme şansı o kadar yüksek olur.

DA’yı hesaplamaya giden faktörlerden biri, diğer web sitelerinden sizinkine verilen bağlantıların sayısıdır. İleride göreceğiniz gibi, geri bağlantılar oluşturmak, alan adı otoritenizi oluşturmanın önemli bir yoludur.


Google’ın 2021 Algoritma Güncellemesi, Haziran ve Temmuz ayları için iki “ÇEKİRDEK” güncellemeye bölündü ve bu ayki sürüm 2 Haziran Çarşamba günü devreye girdi. Google’ın Web Yöneticileri blog gönderisine göre, algoritma çekirdek güncellemesi boyunca istatistiklerde ani bir artış veya düşüş yaşanabilir.

Algoritma güncellemesi, Google sonuçlarının görsel olarak nasıl göründüğü üzerinde de bir etkiye sahip olacaktır. Web sayfalarına tıklamaya gerek kalmadan bilgi sorgularını yanıtlamak için öne çıkan snippet’lara ve ilgili sorulara daha fazla odaklanılacaktır.

İyi SEO uygulamalarını sürdürmenin yanı sıra kullanıcı deneyimini iyileştirmeye odaklanmak ve web sitenizin mobil deneyimine dikkat etmek, bu algoritma güncellemelerinden etkilenmemenin kritik yollarından birisidir.


İçerik yazarlarınızdan benzersiz cümleler alabilirsiniz, ancak içerik yazarlarınız alan adında uzman değilse veya uzmanlar tarafından desteklenmezse benzersiz bir değer elde edemezsiniz.

İntihal testine yakalanmayan içerikleri bir şekilde yorumlamak, genel içerik yazarlarının çoğu tarafından kullanılan standart yöntemdir. Ancak, Google dizininde zaten bulunan bilgilerin benzersiz bir değer olarak kabul edilmeyeceğini ve bu tür içeriğin zaten üstte bulunan arama sonuçlarının yerini alamayacağımızı anlamalıyız.

Açıkçası, SEO’ya odaklanmadan düzenli olarak paylaşımda bulunmak için hiçbir neden yok çünkü kimsenin okumayı umursamadığı bir içeriğe sahip olabilirsiniz. Bu şekilde, yalnızca para ve kaynak israf etmekle kalmaz, aynı zamanda web sitenizin genel performansına da zarar verirsiniz. Doğru anahtar kelimeleri seçmek ve ideal alıcılarınızın aradıkları hakkında yazmak, arama motoru sonuçlarında birinci sırada yer almanın gerekliliğidir. Çünkü hedeflenen kullanıcılara özel kaliteli içerik oluşturmak site trafiğini artıracaktır. Ayrıca, otoritenizi ve alaka düzeyinizi de yükseltecektir.NextPage

SEO İpucu: IMO, hreflang özniteliğini sayfa üzerinde işaretlemek, uluslararası SEO’nun (çok dilli veya çok bölgeli) en yaygın kullanılan uygulamasıdır.

Bununla birlikte, eski platformlar veya kaynak sorunları nedeniyle veya başka bir nedenden dolayı sayfa işaretlemesine hreflang etiketi eklemenin oldukça zor olduğu zamanlar vardır. Bu durumda, hreflang etiketini XML site haritanıza ekleyebilirsiniz.

XML site haritasına hreflang eklemenin avantajları vardır:

1) Değişim yönetimi çok daha kolay olacak. Bir site haritasını güncellemek, farklı sayfaları güncellemekten her zaman daha kolay olacaktır.

2) Sayfanızda daha az sayfa işaretlemesi olacak ve bu da sayfa boyutunu küçültecektir.

Site haritası oluşturmayı zor buluyorsanız, site haritası dosyasını basit bir CSV dosyasıyla oluşturabileceğiniz çevrimiçi araçları kullanabilirsiniz.

Google, kullanıcıların daha az aramayla karmaşık sorgulara yanıt almasına yardımcı olmak için MUM’u (Çoklu Görev Birleşik Modeli) tanıttı. Henüz canlı değil ama gelecekte kullanılacak. Bilmemiz gerekenler şunlar:

1. MUM karmaşık sorulara cevaplar oluşturabilir: “Adams Dağı’na tırmandım ve şimdi gelecek sonbaharda Fuji Dağı’na tırmanmak istiyorum, hazırlanmak için farklı ne yapmalıyım?”

2. Şimdi bu soru için farklı parçalar aramamız gerekir, örneğin, iniş sırasında Fuji Dağı’nda hava nasıl, Fuji Dağı’na gitmenin hazırlıkları nelerdir, vb.

3. MUM algoritması; dünya hakkındaki derin bilgisine dayanarak, her iki dağın da kabaca aynı yükseklikte olduğunu, sonbaharda ise Fuji Dağı’nın yağmurlu olabileceğini ve bu nedenle su geçirmez bir cekete ihtiyacınız olabilir öngörüsünde bulunabilir. MUM ayrıca, internetteki yararlı makalelere, videolara ve görüntülere yönelik daha derin keşifler için yararlı alt alanları da ortaya çıkarabilir.

“Mükemmel arama motoru optimizasyonunun” her bedene uyan basit bir tarifi yoktur. Her şeyden önce, web sitenizin müşterilerinizin ihtiyaçlarına göre uyarlanması gerekir. Başarılı bir SEO danışmanlığı bu nedenle her zaman hedef grubun analizini yapar. Gerçekte kime hitap etmek istiyorsunuz? Potansiyel müşteriler çevrimiçi olarak ne arıyor? İlgili ürün veya hizmeti ararken hangi arama terimlerini kullanıyorlar?

İnternette kolayca bulunabilmek istiyorsanız, alakalı arama terimleri için iyi bir sıralamaya sahip olmanız çok önemlidir. Ancak arama motorlarının algoritmaları çok karmaşık ve internetteki rekabet sürekli artıyor.

Yetkin bir danışmanlığın ilk adımı her zaman mevcut durumun kaydedilmesidir: Web siteniz ne kadar iyi kurulmuş? Sunulan içerik müşterilerinizin ihtiyaçlarına ne kadar uygun?

Sorularınızı yanıtlamaktan ve tecrübemizi sizlere sunmaktan her zaman mutluluk duyarız.

SEO, doğru yapıldığında, organik görünürlük ve çevrimiçi satışlar üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Bununla birlikte, arama motoru algoritmalarının nüanslarını anlayan ve somut sonuçlar sağlama konusunda deneyimli profesyonel bir danışmanlık seçmek son derece önemlidir.

E-ticaret web siteniz tipik bir web sitesinden çok farklıdır. Bilgilendirme sayfalarından ürünlere ve kategorilere kadar geniş bir içerik ağınız var. Bu bölümlerin her birini optimize etmek ve bunları mantıksal bir şekilde birbirine bağlamak, projenin başarısı için son derece önemlidir.

Bir e-ticaret web sitesini optimize ederken, iyi optimize edilmiş ürün sayfaları başarı için kritik öneme sahiptir. Sektörünüze bağlı olarak, farklı taktikler ve e-ticaret SEO stratejileri uygulanmalıdır.
Örneğin, birçok üretici veya parça satıcısı, SKU numaraları ve parça numaraları için sıralama yaparak organik arama trafiğini yönlendirirken, diğer sektörlerde parça numaraları yaygın olarak aranmayabilir.

Unutmayın, çoğu arama motoru kullanıcısı asla 2. sayfaya geçmez!

Bir SEO ajansı olarak bize en sık sorulandan bir tanesi, web sitesinin kolay bulunmasının ne kadar sürdüğüdür. Bu sorunun cevabı duruma göre değişebilmektedir. Kampanyanın süresi, rekabet dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır. En başarılı web sitelerinin neredeyse % 90’nı optimizasyonu fanatik bir şekilde kullanıyor!

Bu nedenle, arama sonuçlarının zirvesinde yer almak için diğer çevrimiçi şirketlerle rekabet etmeniz gerekir. İlk 3 arama sonucu arasında yer almak genellikle üç ila altı ay sürer. Daha sonra SEO kampanyasına devam etmeniz önerilir. Bu şekilde pozisyonunuzu korursunuz.

Daha yüksek Google sıralaması için anahtar kelime araçlarına inanmak akıllıca değildir. Aslında SEO araçları, organik arama trafiği dünyasında çok az fark yaratan ve genellikle zaman kaybettiren uygulamalardır. Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi ücretsiz bir araç, potansiyel olarak çok yanıltıcı olabilir.

Çoğu girişimci bu yolu seçer: Mümkün olan en yüksek arama hacmine sahip anahtar kelimeyi seçip, Google’da yükselmeye çalışırlar. Kelimelerin aranma hacimleri yerine, tüketiciyi ve özel problemlerini hedeflemelisiniz. İnsanlar arama motorunda çözümler arar ve girişimcilerin hedefi onların sorununu çözecek içerik üretmektir.

Web sitenizin mimarisi, tarayıcıların analizlerini oluşturduğu temel çerçevedir. Bunlar gibi önemli SEO noktalarını arama motoru optimizasyonu bağlamında değerlendirirseniz, Google ve diğer arama motorlarının sitenizi doğru bir şekilde bulmasını sağlamış olursunuz. Gerçek bir site mimarisi optimizasyonunun amacı; tarayıcılar ve kullanıcılar için mantıklı bağlantılar kurmaktır.

Arama motoru botları, yeni veya güncellenmiş içerik bulmak için sürekli hareket halindedir. Sonsuza kadar bir sayfada kalmazlar, bu yüzden işlerini olabildiğince kolaylaştırmak önemlidir. Doğru şekilde doldurulmuş bir “Robots.txt” ile ve ideal olarak Google Web Yöneticisi Araçları aracılığıyla girilen bir XML site haritasının kullanımıyla gerçekleşir. Ek olarak, yalnızca gerçekten sıralanması gereken sayfaları dizine eklemelisiniz. Örneğin, haber bülteni kaydındaki teşekkür sayfanızın Google botu tarafından aranması gerekmez ve yalnızca gereksiz tarama bütçesini tüketir.

Şirket siteniz şu anda önemli anahtar kelimeleriniz için Google’da henüz üst sıralarda değilse veya en başından şirketiniz için eksiksiz ve profesyonel bir çevrimiçi pazarlama stratejisi geliştirmeyi düşünüyorsanız, sizin için buradayız.

Web sitemin kaç tane backlinke ihtiyacı var?

Bu soruya tam olarak cevap vermek mümkün değil ancak anahtar kelimenin rekabet düzeyine bakılarak ortalama bir rakam bulunabilir. Ayrıca, bir sayfanın sıralaması; içeriğin arama sorgusuyla alaka düzeyi, ana içeriğin yazarının uzmanlığı ve web sitesinin güvenilirliği gibi diğer birçok faktöre bağlıdır.NextPage

SEO Danışmanlığı, çevrimiçi pazarlama faaliyetlerinin geliştirilmesine önemli bir katkı sağlar. İyi bir SEO danışmanı, kullanılmayan potansiyele ek olarak çevrimiçi pazarlama karışımındaki “kör noktayı” da belirleyebilir. Bunlar, hafife aldığınız, ancak başkaları için büyük fayda sağlayan, kullanılmayan avantajlar olabilir. SEO danışmanının ortaya koyacağı katma değer, elbette kendi potansiyeline ve deneyimine bağlıdır.

Her şirket kendine şu soruyu sormalıdır: Daha fazla görünürlük, müşterilerle daha fazla etkileşim ve tabii ki yeni müşteriler ve daha fazla satış benim için gerçekten değerli mi? SEO danışmanlarımız size sürdürülebilir, deneyimli ve sistematik bir şekilde destek vermekten mutluluk duyacaktır!

Artan verimlilik: Arama amacının hassas bir analizi yoluyla, çevrimiçi pazarlama çalışmalarınızda israfı önlüyoruz.
Daha geniş bilgi tabanı: Yaklaşık 16 yıldır SEO ve çevrimiçi pazarlamada aktifiz. Tecrübemizden, bilgimizden ve bilgi birikimimizden yararlanın.
Daha fazla erişim: Web sitenizi, arama motorlarında önemli ölçüde daha fazla görünürlük sağlayacak şekilde optimize ediyoruz.
Daha fazla etkileşim: Daha fazla ziyaretçi, her zaman sunulan içerikle ilgilendikleri ve iletişim kurdukları anlamına gelir. SEO projelerinde bu dönüşümleri sizinle birlikte optimize ediyoruz.

Çok farklı odaklara, fiyatlara ve yaklaşımlara sahip onlarca SEO danışmanı bulabilirsiniz. İstediğiniz zaman danışmanlığı atölye çalışmaları ve eğitim kurslarıyla birleştirebilir ve böylece çalışanlarınızı sürdürülebilir arama motoru optimizasyonunun tüm yönleriyle eğitebilirsiniz.

İhracat yapan çoğu işletmesinin karşı karşıya kaldığı en büyük zorluk, marka bilinirliği yaratmak ve ilgili sektörlerde ürün görünürlüğünü en üst düzeye çıkarmaktır. İnternet tabanlı ihracat pazarlama hizmetlerimiz, kuruluşunuzun hedef pazarına PPC reklamcılığından daha ucuz ve çok daha iyi dönüşüm oranları ile ulaşmasına yardımcı olacaktır.

Uluslararası bir ihracat SEO ajansı olarak, işletmenizin en yüksek çevrimiçi görünürlüğe sahip olması için markanızı, ürünlerinizle birlikte Google’ın ilk sayfasında ve diğer arama motoru sonuçlarında üst sıralara taşırız. Ek olarak, bu tutarlı ve profesyonel sosyal medya etkinlikleriyle birleştirildiğinde, dönüşümlerin artmaya başlayacağını göreceksiniz.

Küresel pazar, işletmelerin kelimenin tam anlamıyla her yerde var olmalarını mümkün kılar ve bunu yapmanın en doğru ve en ucuz yolu, ihracatçılar için SEO konusunda uzmanlaşmış küresel bir reklam ajansı ile çalışmaktır. İnternetin küresel bağlanabilirliği, bir zamanlar duyulmamış olasılık kapılarını açar … Ürününüzü ve markanızı, çözümlerinizi arayan insanların önünde konumlandırabiliriz. NextPage, ürününüzü hedef pazarınızın dikkatine sunabilecek kaynaklara ve deneyime sahiptir. Seo danışmanlığı hizmeti verdiğimiz İstanbul merkezli ihracat firmaları arasına sizde katılın!

Bir sayfanın Google’da dizine eklenmesi için önce arama motorunun botları veya tarayıcıları tarafından bulunması gerekir. Dizine ekleme, yalnızca URL bilindikten ve tarama başarıyla tamamlandıktan sonra gerçekleşebilir.

Taramanın tüm alan üzerinde hızlı ve kapsamlı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için, teknik sorunların ortadan kaldırılması gerekir, çünkü tarama bütçesi Google tarafından her web sitesi için ayrı ayrı belirlenir.

İndeksleme ayrıca belirli işlemlerden etkilenebilir:

 • Arama motorları tarafından indekslenen sayfaların takibi ve kontrolü
 • XML site haritasının sağlanması ve bakımı
 • Meta Robots spesifikasyonları noindex veya indeks ile indekslemenin kontrolü, örneğin yinelenen içeriği önlemek için
 • Kanonik etiketler kullanarak yinelenen içerikten kaçınma
 • Tarama hızı / tarama sıklığı
 • Tarama hızı veya tarama sıklığı yüklenme süresine göre belirlenir. Sayfa ne kadar hızlı yüklenirse, bot sayfaya o kadar iyi bağlanabilir. Alt sayfalar ve ilgili içerik aynı anda taranabilir. Öte yandan, alan adının birçok alt sayfasında hata mesajları görünürse, daha az içerik taranabilir.

Web sitesini güncel tutmak ve taramayı kolaylaştırmak için hata mesajları derhal ortadan kaldırılmalıdır. Site hijyeni için basit işlemler:

– 404 hata sayfasının ve URL’lerin erişilebilirliğinin izlenmesi ve ortadan kaldırılması
– Yönlendirmelerin izlenmesi ve optimizasyonuNextPage

SEO uzmanlarının ve işletme sahiplerinin sayfa yüklenme hızını en önemli öncelik haline getirmelerinin tam zamanı.

Kullanıcı deneyimi ve SEO, doğuştan iç içe geçmiş kavramlardır ve Google, arama sıralamalarını belirlemek için uzun süredir UX öğelerini dikkate alıyor.

Örneğin, 2015 Google Mobil Uyumluluk güncellemesi, mobil dostu olma özelliğini “açık veya kapalı” bir algoritma olarak sunarak SEO sektörünü dönüştürdü.

Temmuz 2018’de Google, açılış sayfası yüklenme hızının, mobil aramalar da dahil olmak üzere bir sıralama faktörü olduğunu doğruladı.

Google’ın algoritma duyurusuna göre, Mayıs 2021 güncellemesi kullanıcı deneyimini daha da önemli hale getirecek.

Önceki birçok algoritma güncellemesi site sahiplerini şaşırttı ve SEO uzmanlarını değişiklikleri saptamak ve analiz etmek için büyük ölçekli araştırmalar yapmaya zorladı.

Ancak bu sefer Google, web sitesi sahiplerine tam olarak hangi ölçümleri izleyip iyileştirmeleri gerektiğini söylüyor.

Yükleme hızı ile ilgili olarak, ideal LCP ve FID hızı ve CLS görsel kararlılığı için somut rakamlar verdi. Sitenin optimum performans ölçümleri sırasıyla 2,5 saniyenin altında, 100 milisaniyenin altında ve 0,1’in altında olmalıdır.NextPage

Sitenizde yinelenen içerik var mı? Yazdığınız içerikler katma değer sunuyor mu? ve en önemlisi SEO için optimize edildiler mi? Bu sorular, bir arama motoru optimizasyonu bağlamında cevaplanmalıdır. İçerik, arama motorları için olduğu kadar kullanıcılar için de özellikle önemlidir, çünkü bunun aracılığıyla bir teklif anlaşılır ve ikna edici olabilir. Heyecan verici metinlerle web sitesinin ne hakkında olduğunu netleştiren ve aynı zamanda okumayı teşvik eden web siteleri herşeyi doğru yapıyor demektir.

Seo analizinin bir parçası olarak sorulması gereken tipik sorular:

 • SERP’lerdeki mevcut konumum nedir?
 • SERP’ler aracılığıyla ne kadar trafik oluşturabilirim?
 • Web sitemin yüklenmesi ne kadar sürüyor?
 • Web sitem SSL şifreli ve genel olarak güvenli mi?
 • Web sitem iyi yapılandırılmış ve gezinmesi kolay mı?
 • Hangi anahtar kelimeleri kullanıyorum ve sıralamam nasıl?
 • Konuşma URL’leri kullandım mı?
 • En iyi arama motorlarında üst sıralarda yer aldığım anahtar kelimeler var mı?
 • İçeriğim güncel ve SEO için optimize edilmiş mi?
 • Sitem mobil cihazlar için optimize edilmiş mi?
 • Siteme kaç tane harici bağlantı geliyor? Aldığım backlinkler sağlıklı ve kaliteli mi?
 • Tüm bu noktalarda rakiplerimle sitemi nasıl karşılaştırabilirim?

Google Search Console, özellikle web sitelerini kontrol etmek ve optimize etmek için bir araç olarak tasarlanmıştır ve bu nedenle çok faydalıdır. Search Console, Google için taramayı veya dizine eklemeyi zorlaştıran sayfaların yeniden dizine eklenmesine ve web sitesindeki hataların tespit edilmesine olanak tanır. Genel olarak, bu size web siteniz hakkında iyi bir ilk genel bakış sağlar.

Bir websitesi hangi şartlarda seo çalışmasına ihtiyaç duyar?

… Web sitesi arama motorlarında bulunamıyor ve bu nedenle çok az trafiğe sahip.
… SERP’lerde görünüyor, ancak trafik veya dönüşüm yok.
… Web sitesi görünür durumda, ancak alakalı arama sorguları için bulunamıyor.
… Web sitesinde aniden ciddi sıralama kayıpları var.
… Web sitesi Google tarafından cezalandırıldı.

Arama motoru optimizasyonunun bir parçası olarak, meta verilerle ilgili aşağıdaki soruları dikkate almalısınız:

 • Her sayfa için ayrı meta veriler var mı?
 • Meta veriler doğru uzunlukta mı ve Google tarafından “…” ile kesiliyor mu yoksa tüm karakterler SERP’lerde doğru şekilde mi görüntüleniyor?
 • Üst veriler çekici bir şekilde yazılmış ve tasarlanmış mı, yani tıklamaya teşvik ediyor mu?

Yapılandırılmış verilerle işaretlenerek, arama sonuçlarındaki görünüm daha da dikkat çekici hale getirilebilir. Özel sonuç parçacıkları “zengin parçacıklar” olarak adlandırılır. Zengin snippet’lerin doğrudan sıralama etkisi yoktur, ancak tıklama oranı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptirler çünkü normal snippet’lera kıyasla daha hızlı göze çarparlar.NextPage

Yerel SEO aslında nedir? Oldukça basit: yerel aramalarda daha fazla görünürlük sağlayan özel bir arama motoru optimizasyonu biçimi.

Kabaca konuşursak, bu tür arama sorguları söz konusu olduğunda, Google kullanıcılara bölgeden mümkün olduğunca alakalı sonuçlar sağlamasını talep eder. Yerel SEO ile bu alaka düzeyini (ve ilgili kullanıcı sinyallerini) sağlarsınız.

Her şeyi biraz daha netleştirmek için: İstanbul’da bir güzellik merkezi açtığınızı varsayalım. Bu durumda onlarca rakiple karşı karşıyasınız ve tabii ki yine de ön planda olmak istiyorsunuz. Ayrıca mobil öncelikli olarak optimize edilmiş bir site ve uzun vadede mantıklı bir strateji istiyorsunuz.

Ve bunun için her zaman güncel ve yüzde yüz SEO’ya odaklanmış güvenilir bir ortağa ihtiyacınız var.

Yerel arama motoru optimizasyonu (mantıksal olarak) her şirket için bir anlam ifade etmiyor.

Bölgesel görünürlük şansını hiçbir şekilde israf etmemeniz gereken endüstriler var. Basitçe söylemek gerekirse, ya çok fazla talebe ihtiyacınız var ya da işlem değeri yüksek olmalı. Durum böyle değilse, yatırıma değmez!

İşte Yerel SEO’nun kimin için mantıklı olduğuna dair birkaç örnek:

Doktorlar, Terapi Merkezleri, Eczaneler …
Kafeler, Restoranlar, Paket Servis Hizmetleri, Catering Sağlayıcıları …
Avukatlar, Vergi Danışmanları …
Kişisel Antrenman Koçları, Fitness Salonları, Spor Kulüpleri…
Örnekleri onlarca sektörde çoğaltmak mümkün.

Yapılması Gerekenler:

Google My Business’tan sinyaller, ör. işletme kategoriniz ve incelemeleriniz
Klasik ve yerel bağlantı sinyalleri, ör. yerel ortaklardan geri bağlantılar
Yerel içerik sinyalleri

Boş pazarlama konuşmalarından bıktınız mı? Kalıcı sonuçlar görmek ister misiniz?

NextPage olarak arama motoru optimizasyonu ve içerik pazarlamasında uzmanlaştık. Amacımız her zaman aynı: Sonu hiç gelmeyen içi boş pazarlama konuşmaları yerine en iyi sonucu almak!

Geceleri sıralamayı hayal etmeyebiliriz ancak gün içinde tüm dikkatimiz arama motoru optimizasyonuna odaklanmıştır: NextPage ekip üyeleri kendi alanlarında profesyoneldir ve fazlasıyla tutkuludurlar.

Google’ın asla uyumadığını bildiğimiz için bilgimize güvenmiyor, kendimizi eğitmeye devam ediyoruz. Bu yüzden piyasayı sürekli takip ediyoruz ve en küçük haberden temel güncellemelere kadar SEO oyunundaki en ufak detayı bile asla kaçırmıyoruz.

Tüm ekip üyelerimiz ortak bir özelliği paylaşıyor: SEO sanatına duyulan sevgi!

İstediğimiz şey temelde çok basit – sizinle birlikte en iyisi olmak! Bu, yalnızca ayrıntılara ve kusursuz bir şekilde birbirine geçen birçok küçük uzmanlık alanını harmanlamakla ilgili. Her köşe başında profesyonel seo hizmeti bulamayacağınız için, sürekli değişen oyuncu kadrosu yerine istikrarlı ekibimize güveniyoruz. Hayır, stajyerlerin projeniz üzerinde çalışmasına asla izin vermiyoruz!

Kimse bir gecede profesyonel olamaz – ancak birkaç yıl içinde durum çok farklı görünür! 2006 yılından beri arama motoru optimizasyonu ile uğraşıyoruz ve bu süre zarfında işin tüm püf noktalarını gerçekten öğrendik.

Endişelenmeyin: Profesyonel arama motoru optimizasyonunun şüpheyle ilgisi yoktur. Bilgi, süreklilik, yaratıcılık ve tecrübe sizi mutlaka zirveye taşıyacaktır.NextPage

Sahip olduğunuz en iyi bilgi kaynaklarından birisi aslında rakiplerinizdir.

Anahtar kelimeleriniz için şu anda Google’ın ilk sayfasında yer alan firmalara bakarak çok şey öğrenebilirsiniz.

Bir SEO rakip analizi, şunları anlamanıza yardımcı olacaktır:

– Sektörünüzde işe yarayan nedir?
– Rakiplerin güçlü ve zayıf yönleri nelerdir?
– Keşfedilecek yeni fırsatlar

Bu bilgiler; kaçınılması gereken hataları ve sektörünüzde işe yaradığı kanıtlanmış eylemleri belirleyeceği için stratejinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Tekerleği yeniden icat etmeye gerek var mı?

Yaptıkları her şeyi analiz edebilir, sizin için yararlı olanları uygulayabilir ve gerisini atabilirsiniz.NextPage

Web sitenizdeki dahili bağlantıların gücünden tam olarak yararlanıyor musunuz?

Dahili bağlantı, aynı sitedeki bir sayfadan diğerine metin köprüsüdür. Gezinme menünüz buna bir örnektir, ancak burada sayfa içeriğinin içindeki bağlantılardan bahsediyoruz.

Sayfalarınızdan bazıları, arama motorlarında diğerlerinden daha fazla yetkiye veya güvenilirliğe sahiptir, çünkü bunlar genellikle başka sitelerden bağlantılıdır. Dahili bağlantılar SEO için harikadır çünkü bu yetkinin bir kısmını bir sayfadan diğerine aktarırlar. Böylece sayfalarınızın sıralamalarında birbirlerine yardımcı olabilirler.

Gövde metnindeki bağlantıların menüdeki veya altbilgideki bağlantılardan daha fazla SEO etkisine sahip olduğunu söyleyen popüler bir teori var.

Dahili bağlantılar da kullanılabilirlik açısından iyidir, çünkü ziyaretçilerinizi ayrılmadan önce görmelerini istediğiniz içeriğe yönlendirirler.

Öyleyse ne zaman kullanmalısınız? Genel bir kural olarak, okuyucunuza yardımcı olacaksa dahili bir bağlantı eklemelisiniz. Bunu yaparken aklınızda SEO uyumu olabilir, ancak zorunlu veya doğal olmayan bağlantılar asla yardımcı olmaz.

Yeni bir blog yazısı mı yazıyorsunuz? Aynı konuya sahip daha eski bir yazıyla bağlantı kurun. Hala trafik alan eski bir gönderiniz mi var? Yeniden ziyaret edin ve diğer ilgili sayfalara bağlantılar ekleyin.NextPage

SEO ajansları, hedefinize ulaşmak için stratejinizi tanımlamaya ve uygulamaya yardımcı olur. Ekip genellikle teknik personel, stratejistler, içerik oluşturucular ve sosyal medya uzmanlarından oluşur.

İyi bir ajans, teknik konular dahil olmak üzere içeriğinizdeki anahtar kelime kullanımından olası tüm tutarsızlıklara kadar analiz yapar.

Ayrıca sayfa dışı statejisinin tüm yönleriyle ilgilenir. Yerel dizinlerdeki bilgilerin güncel olmasından tundan da endüstriyel yayınları ve blog içeriklerini harici bağlantı fırsatları için takip eder.NextPage

Backlink inşa etme, arama motorlarındaki performansınızı ve ziyaretçi sayınızı artırmak için sitenizin haricindeki kaynaklardan bağlantılar oluşturmakla ilgilidir. Backlink inşa etmenin 2021’de hala geçerli olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz.

Google, linkler olmadan sıralamanın zor olduğunu belirterek harici bağlantıların temel sıralama faktörü olmaya devam ettiğini doğruladı. Backlinkler, bir sitenin Google Çekirdek Algoritmasına göre değerinin ana göstergesidir. Bununla birlikte, link inşa etme stratejisi geliştirirken, tüm linklerin eşit ağırlığa sahip olmadığını anlamalısınız.

Körü körüne bağlantı kurmaya veya ilgisiz linkler almaya devam etmemelisiniz. Google’ın 2012’deki Penguin Algorithm güncellemesi oyunun kurallarını değiştirdi. Güncellemenin tanıtımından önce sıralama almak çok kolaydı. Binlerce backlinl ekleyerek kolayca üst sıralarda yer alabilirdiniz.

Ancak bugün, Arama Motoru Sonuçları Sayfasında (SERP) en üst sırayı elde etmek için yalnızca alakalı ve yüksek kaliteli backlinkler almanız gerekiyor. Başka bir deyişle, link inşaasında kalite nicelikten üstündür.

Sitenizin arama sıralamasını iyileştirmek için harici linkler oluştururken dikkatli olmanız gerekir. Yalnızca ve yalnızca alakalı ve yüksek kaliteli web sitelerinden geri bağlantılar edinmelisiniz.

Google, web sitelerini sıralarken backlinkleri hesaba katmaya devam edecektir. Sitenizi ilgili web sitelerine bağlayarak sitenizin güvenilirliğini artırmalısınız. Aynı zamanda, bir web sitesinin sıralamasını belirleyen birçok başka faktör olduğunu da bilmelisiniz.

Hep söylediğimiz gibi: “Backlink inşa etmek bir sanattır”

Alanında yetkin, profesyonel bir seo ajansının en önemli kalite göstergelerinden bir tanesi mutlaka backlink inşa etme sürecindeki başarısıdır. Sürecin hatalı yürütülmesi diğer tüm çalışmaları boşa çıkaracaktır. Ayrıca “Backlink Paketi” adı altında satılan uygulamalardan mutlaka uzak durmalısınız.NextPage

SEO İPUÇLARI – İçerik boşluklarını keşfetmek

Artık rakiplerinize daha yakından baktığınıza göre, içerik boşluklarını keşfedelim.

Eylem Öğesi: Rakibinizin sıraladığı anahtar kelimelerin bir listesini yapın ve bunu anahtar kelime listenizle karşılaştırın. Sıralamada olmadığınız anahtar kelimeleri belirleyin.

Artık arama hacmini, arama amacını ve hangi anahtar kelimelerin hedeflemeye değer olduğunu görmenin zorluğunu analiz edebilirsiniz.

Pek çok site, blog gönderileri gibi ölü bilgi sayfalarına da sahiptir. Kırık bağlantılar, bir içerik boşluğunu doldurmak ve yeni geri backlinkler oluşturmak için bir fırsattır.

Profesyonel İpucu: Backlinke sahip kırık bir link bulursanız, yüksek kalitede benzer içerik oluşturun ve bu ölü sayfaya bağlanan herkesle iletişime geçerek onları sayfanıza link vermeye davet edin. Bu, web sitenize daha fazla trafik oluşturmanıza olanak sağlar.NextPage

Seo Ajansı bir web sitesi için neler yapar? Kısa başlıklar halinde bir liste:

– SEO Denetimi
– Anahtar kelime araştırması
– SERP Analizi
– Anahtar kelime karşılaştırma raporu
– Web sitesi sağlık raporu
– Rakip anahtar kelime araştırması
– Web sayfalarınızın dizine eklenmesiyle ilgilenir
– Oluşturdukları geri bağlantıların indekslenmesiyle ilgilenir
– Meta etiketleri
– Robotlar
– 301 ve 302 yönlendirmeleri
– 404 hataları
– LCP
– FID
– LCP
– Kategori optimizasyonu
– Sayfa optimizasyonu
– Blog sayfaları optimizasyonu
– URL yeniden yapılandırması
– H1 ve H2 optimizasyonu
– Bağlantı profili oluşturma
– Bağlantı toksitesinin giderilmesi
– Rakip backlink araştırması
– Do Follow takibi
– No Follow takibi
– Bağlamsal link takibi
– Önbelleğe alma
– Google web yöneticisi aracı kurulumu
– Google Analytics kurulumu
– Bilgi paneli talep etme
– Şemalar
– Alt etiketler
– Dahili Bağlantılar
– Kırık Bağlantılar
– Mobil optimizasyonu
– Hız optimizasyonu
……..
Listeyi onlarca parametre ilave ederek uzatmak mümkün elbette. Seo işinin “kolay” olduğunu düşünenlerin yanıldıklarını söylemeye gerek var mı?

2021’in arama dünyasında herşey tamamen kullanıcı deneyimi ile ilgili olacak. SEO uzmanları, web sitelerinin kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve web sitelerini daha kullanıcı dostu hale getirmek için farklı değişiklikler yapmaya çalışıyor. Ancak, hiç kimse hangi değişikliklerin kullanıcılarının yolculuğunu daha ilgi çekici hale getirebileceğini %100 tahmin edemez, bu nedenle farklı fikirleri test etmek ve aynı şeyi A / B testleri ile doğrulamak her zaman daha iyi sonuç verecektir.NextPage

Arama motoru optimizasyonu uygulamaları her geçen yıl gelişmeye devam ediyor. Ajans profesyonellerinin çok iyi bildiği gibi; yeni bir algoritmanın yanlış tarafında kalmak istemeyen herhangi bir işletme, potansiyel etkilerini anlamak için en son trendleri ve değişiklikleri takip etmelidir. 2021’de işletmeleri etkileyecek SEO trendleri:

Giderek daha fazla insan, aramalarının çoğunu bir mobil cihaz üzerinden yapıyor. Mobil SEO’nun etki alanı sürekli genişliyor. Mobil cihazlar için değil masaüstü bilgisayarlar için SEO yapıyorsanız, elbette, masaüstü sıralamanız daha yüksek olabilir, ancak mobil sıralamanızı da kontrol etmelisiniz.

Yerel arama listelerini küçümsemeyin. Yerel SEO, sıfır tıklama aramalarının sürekli yükselişi nedeniyle çok önemlidir, Birçok sıfır tıklama araması yereldir, bu nedenle sağlam bir geri bağlantı profili oluşturmak ve bir Google My Business hesabı oluşturmak çok önemlidir.

2021’de devam edecek önemli bir trend, kullanıcı göz önünde bulundurularak oluşturulan içeriğe sahip olmaktır; iyi bir sıralama elde etmek için bu bir zorunluluktur. Siyah şapka SEO tekniklerini kullanan web sitelerinin trafik ve sıralama kaybettiğini görmeye devam edeceğiz.

YouTube’un SEO üzerindeki etkisi artmaya devam ettikçe, SEO stratejinizin bir video bileşenine sahip olması gerektiğini unutmamak gerekir. Bu videolar hedef anahtar kelimeleri seslendirmeli ve arama için optimize edilmelidir.

Google’ın yeni algoritması; SMITH (Siamese Multi-deep Transformer-based Hierarchical), Google’ın daha uzun, daha derin sayfaların amaçlarını daha iyi anlamasını sağlamak için BERT algoritmasını temel alır. Farklı açılış sayfalarını farklı konulara ayırmak yerine, çok sayıda (ilgili) konuyu tek bir sayfada barındırma olasılığına izin verir.

Google’ın arama kalitesinden sorumlu yöneticisi John Mueller, geçtiğimiz günlerde, üst düzey bir haber sitesinden tek bir yüksek kaliteli geri bağlantının, diğer web sitelerinden gelen milyonlarca düşük kaliteli bağlantıdan daha değerli olduğunu belirtti. Teknik SEO ve medya ilişkileri, aramanın geleceği için güçlü bir kombinasyon. Kaliteli backlinkler vazgeçilmez olmaya devam edecek.

SEO’nun Amacı Nedir?

SEO’nun temel amacı, web sitenize gelen trafiğin miktarını ve kalitesini artırmaktır. Arama yapanları en alakalı ve kaliteli içerikle buluşturmak hem kullanıcı hem de işletme için faydalıdır.

Arama motoru optimizasyonu, özenli anahtar kelime araştırmalarından doğar. Bu, insanların web sitenize nasıl geldiklerini, hangi terimleri kullandıklarını, hangi soruları sorduklarını bulmayı içerir. İnsanların sizinkine benzer siteleri nasıl aradıklarını biliyorsanız, tek yapmanız gereken onlara aradıkları yanıtları sağlamaktır.

SEO sadece arama motorları ile ilgili değildir, aynı zamanda iyi SEO uygulamaları bir web sitesinin kullanıcı deneyimini ve kullanılabilirliğini geliştirir. Kullanıcılar arama motorlarına güvenir ve kullanıcının aradığı anahtar kelimelerde en üst sıralarda yer alan web sitelerinin güvenirliği artar.

Web sitenizi Google veya Bing‘de arayarak bulan kişilerin sitenizi Facebook, Twitter veya diğer sosyal medya kanallarında tanıtma olasılığı çok daha yüksektir.

İki web sitesi aynı şeyi satıyorsa; arama motoru optimizasyonu tamamlanmış bir web sitesinin, daha fazla müşteriye sahip olma ve daha fazla satış yapma olasılığı çok daha yüksektir.

Basit ve yalın gerçek: Daima zirvede olmak!

Teknik SEO, web sitenizi ayakta tutan bir grup sütun gibidir. Sütunlar yeterince güçlü değilse, sitenizin organik arama performansı düşebilir.

Evinizi yenilemeden önce sütunları güçlendirin. Sayfa içi ve sayfa dışı optimizasyonları yapmadan önce güçlü sütunlara sahip olmak için teknik konulara odaklanın. Esnek ve güçlü bir altyapı rekabette sizi bir adım öne taşıyacaktır.

Yerel SEO Başarının Anahtarıdır

Bir kişinin priz satın alması gerekiyorsa; “yakınımda priz satan mağazaları bul” veya “Kadıköy İstanbul priz satan mağazalar” türünde arama yapması muhtemeldir.

Web siteniz en üstte görünüyorsa, müşteri sitenize girecek ve aradığı ürünle ilgili içeriğinize mutlaka göz atacaktır. Yerel SEO, görünürlüğünü artırmak isteyen küçük işletmeler için tahmin edilenden çok daha önemlidir.NextPage

Optimum anahtar kelime yoğunluğu nedir? Pek çok SEO uzmanı aksini söylese de, “optimum kelime yoğunluğu” aslında yoktur. İşin doğrusu bu.

Konuştuğunuz gibi yazın, arama sonuç sayfasında yer almak için anahtar kelimeyi bir veya iki kez dahil edin ve indirgemeyi kesinlikle önleyin.

Metniniz kısa ise, 4 kelimeden oluşan anahtar sözcükleri neden 10 kez tekrar edesiniz ki?
Bu hatalı tekrar daha düşük bir sıralama ve kullanıcı deneyimi elde etmenizden başka hiçbir işe yaramayacaktır.

Ayrıca, anahtar kelimelerin muhtemelen çok sayıda eş anlamlısı ve varyasyonu olduğunu da unutuyorsunuz. Bunları eklemeyi deneyin. Benzer anahtar kelimeler sayesinde daha üst sıralarda yer alacak ve daha yüksek kaliteli bir içeriğe sahip olacaksınız.

Tekil, çoğul, kısaltmalar, eşanlamlılar ve uzun kuyruklu anahtar kelimelerden oluşan bir içerik meydana getirin. Optimum anahtar kelime yoğunluğu için yüzdelere odanlanmaktansa bunlar daha çok işinize yarayacaktır.NextPage

İçerik analizi yaparken, SEO araçlarının çoğu çok basit bir mantığı takip ederler. En iyi sonuçları alırlar ve orada bulunan anahtar kelimeleri gözden geçirdikten sonra içeriğinizde bulunmayan anahtar kelimeleri eklemenizi önerirler.

Ancak, bu anahtar kelimeleri ekleyerek içeriğinizi en üst sıraya taşıyabileceğinizi düşünüyor musunuz? Google artık gerçekten çok akıllı bir algoritmaya sahip ve içeriği yalnızca anahtar kelimelere göre sıralamıyor. Benzersizlik, araştırma, gerçekler, veriler vb. onlarca parametreyi dikkate alıyor. Sadece sizden daha yukarıda sıralanandan daha iyi içerik oluşturmaya odaklanmalısınız.

Hızlı SEO İpucu:
Makalenizin ikinci paragrafında yazdığınız konunun cevabı varsa, makalenizin daha üst sıralarda yer alması için maksimum şansa sahipsiniz.

Neden?
Google makalenizin tamamını okumaz. Makalenin tamamında açıklayacağınız içeriğin kalitesine yalnızca ilk birkaç cümlede karar verir.

Google, soru için en iyi cevabın parçacıkları sunar. Bu nedenle, yazdığınız konuya kristal netliğinde bir cevap vermek ilave bir avantajdır.NextPage

İçerik pazarlamasının amacı bilgilendirmek, eğitmek ve eğlendirmektir. İçerik pazarlamasını kendi yararınıza nasıl kullanacağınıza dair derinlemesine bir bakış elde etmek için blogumuza göz atın.

SEO listeden kolaylıkla çıkarabileceğiniz bir ‘pazarlama görevi’ değildir. SEO bugün bir şirketin büyümesinde hacimleri artıran temel bir iş fonksiyonudur. İçeriğe sürekli yatırım yapmadan bugün bir işletmeyi büyütmek neredeyse imkansızdır.

Hedef kitleniz, sorunlarını çözmek için arama motorlarında sizi bulamazsa, mutlaka rakiplerinizi bulacaklardır. Bugün artık SEO, insanların ne istediğini anlamak ve ardından bu ihtiyaçlara içerik ve kaynaklarla cevap verebilmenin yollarını bulmaktan geçiyor.

Arama motoru optimizasyonunun erken aşamalarında, aşağıdaki yöntem uygulandı: Bir sayfaya ne kadar çok backlink atıfta bulunursa, kullanıcı için o kadar alakalıdır. Sonuç olarak, bağlantılı sayfalar genellikle arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alır. Web sitesi operatörleri, sıralamalarını iyileştirmek istedikleri sayfalarına backlinkler satın alarak bu basit ilkeden yararlandılar.

Google bu gelişmeye tepki gösterdi ve sadece yönlendiren harici linklerin miktarını değil, aynı zamanda özellikle bu linklerin ne tür sayfalardan geldiğini de değerlendirdi. Backlink inşasında kısaca temel ilkemiz şu olmalı: Nicelikten önce nitelik!

Doğru içerik fikrini seçtiyseniz ve içeriğinizi mantıksal bir H1 ve H2 planına göre yazdıysanız, metinde birkaç kez bazı anahtar kelimelerden zaten bahsettiğinizi göreceksiniz, ancak daha fazla anahtar kelime eklemek isteyebilirsiniz.

İlave anahtar kelimeler eklerseniz, metnin genel okunabilirliğine müdahale etmelerine izin vermeyin. Yüksek sesle okuyun ve eğer kulağa tuhaf ve hatta saçma gelmeye başlarsa, muhtemelen birkaçını çok fazla koymuşsunuzdur; bu aynı zamanda anahtar kelime spam olarak da bilinir.

Google web yöneticisi Matt Cutts, SEO içeriğinin doğal olarak içeriğinize anahtar kelimeleri dahil etmekle ilgili olduğunu söylüyor. NextPage

Bir e-ticaret sitesindeki ürün sayfaları için içerik yazıyorsanız, anahtar kelime araştırmanızın çoğu, doğrudan satın alma için alakalı anahtar kelimeler bulmaktan oluşacaktır. Bunlar, müşterilerin ürün ve hizmetlerinizi bulmak ve satın almak için kullandıkları ifadelerdir.

Anahtar kelime araçlarının yardımıyla, kendimizi müşterilerimizin yerine koyabilir ve ürünlerinizi ve hizmetlerinizi aramak için kullanabilecekleri farklı terimlere bakabiliriz. Daha sonra bunların, kullanıcının niyetine en iyi uyan bir cümleye indirgenmesi gerekir.

Amaç, arama hacmi (terimi kaç kişinin aradığı) ile bir terimin rekabet gücü (aynı terim için içeriğini optimize eden diğer web sitelerinin sayısı) arasında yaklaşık bir oran bulmaktır. Bir terimin yüksek bir arama hacmine sahip olması, onu SEO içeriğiniz için bir terim olarak seçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Daha fazla rekabete sahip terimlerin optimize edilmesi daha zordur. Daha az popüler bir terimle ilk sayfada yer alan bir gönderi, daha yüksek arama hacmine sahip bir terim kullanan daha düşük sıralamalı bir gönderiye göre daha fazla web sitesi trafiği çekebilir. Araştırmalar, Google’daki arama sonuçlarından gelen trafiğin yaklaşık% 92’sinin ilk sayfada listelenen web sitelerine gittiğini gösteriyor.

Ürün sayfalarınız için anahtar kelime araştırmalarının çoğu, gerçek mekanda faaliyet gösteren bir mağazanız olduğunda müşterilerin ürünlerinizi ve işletmenizi bulmak için kullandıkları kelimeleri bulmaktan ibarettir.

Google’ın “SEO Mythbusting 101” video serisinde, Martin Splitt’ten (Google’daki web geliştiricisi) Google’da üst sıralarda yer almak için en önemli üç faktörü listelemesi istendi. Google web yöneticisinin cevabı ne karmaşık ne de teknikti. Cevap daha basit olamazdı: “Kullanıcıya yardımcı olan içerik üretmek”.

Kullanıcıya yardımcı olmak, iyi SEO içeriği yazmakla ilgilidir. Göründüğü kadar basit, çok az yazar iyi SEO içeriği yazmaya çalışırken kullanıcıya hizmet etmeye odaklanıyor. Fark edemedikleri şey, SEO’nun teknik yönünün, kullanıcıyı kandırmak için sihirli bir formül değil, kullanıcının bir web sitesi deneyimini ölçmenin ve iyileştirmenin başka bir yolu olduğudur.

Google Mayıs ayında “Core Web Vitals” adlı sayfa hızı güncellemesini başlatacak. “Core Web Vitals” değerleri tam olarak nedir?

LCP – En Büyük Zengin İçerikli Boya – Bu, yükleme performansını ölçer.
FID – İlk Giriş Gecikmesi – Bu metrik, bir web sayfasının etkileşimine bakar.
CLS – Kümülatif Düzen Kayması – Bu, web sayfasının görsel kararlılığını inceler.

Tüm bu metrikler, Google’ın yakında çıkacak olan en son Core Web Vitals güncellemesinde ön plana çıkacak. Önemli bir kaosa neden olmayacak olsa da, mutlaka sayfa hızına odaklanmayı gerektirecek. Web sitelerinizin, Google’ın Mayıs ayındaki yaklaşan “Core Web Vitals” güncellemesine hazır olduğundan emin olun!NextPage

İşletmeler, web siteleri için iki şeye odaklanmalıdır: Sürekli değişen dijital dünyaya ayak uydurmak ve Google arama motorunun ilk sayfalarında sitelerini görünür kılmak.

Hepimiz bir kısayol arıyoruz, ancak kaliteli işlerin zaman ve çaba gerektirdiğini belirtmekte fayda var. Bu aynı zamanda SEO oyunu için de geçerli.

Web sitesi sıralamasını iyileştirmek ne kadar zaman alır? İşletmelerin Google sıralamalarını iyileştirmeye çalışırken karşılaştıkları en yaygın zorluklardan birisi güçlü rekabettir. Seo ajansı sitenizi devraldıktan sonra iyileştirilmiş sonuçları görmek için yaklaşık 30-90 gün beklemeniz gerekir. Web sitenizde anahtar kelime yerleşimi yoksa ve içerik pazarlaması çok azsa ya da hiç yoksa, sonuçları görmek biraz daha uzun zaman alacaktır.

Teknik SEO, web sitenizi ayakta tutan bir grup sütun gibidir. Sütunlar yeterince güçlü değilse, sitenizin organik arama performansı düşebilir. Evinizi yenilemeden önce sütunları güçlendirin. Sayfa içi ve sayfa dışı optimizasyonları yapmadan önce güçlü sütunlara sahip olmak için teknik konulara odaklanın. Esnek ve güçlü bir altyapı rekabette sizi bir adım öne taşıyacaktır.

SEO denetimi, bir web sitesinin kalitesinin analiz edilmesidir. Sayfa içi ve sayfa dışı faktörlere ek olarak, teknik yönler ve rakip siteler analize dahil edilir. Denetimin sonunda, web sitesinin görünürlüğünü artırabilecek stratejiler geliştirilir.

#SEO ipucu: Meta açıklamanız, sayfanızın Google’daki sıralamasını doğrudan iyileştirmez. Elbette, arama sonucuna tıklamak için kaç kişinin çekileceğini etkiler, bu yüzden buna odaklanın.

Dahili bağlantıların gücü genellikle küçümsenmektedir, ancak SEO projelerinde en etkili optimizasyon taktiğidir.

Google’dan John Mueller, site sahiplerine herhangi bir ülkeden gelen tüm trafiği engellemeyi seçerlerse, Googlebot’u engellememelerini tavsiye ediyor.

Sıfır internal link içeren makaleler yazmayın! Makalelerinizde mutlaka iç bağlantılara dikkat edin. Bağlantı metninizi mutlaka akalı içerikten seçmeye çalışın.

Web sitenizi yeni ve kaliteli içeriklerle düzenli olarak güncellemek, Seo stratejinizin vazgeçilmez bir parçası olsun. Düzenli güncellenen bir site her zaman rakiplerinden bir adım önde olacaktır.

Yeni bir site kuracaksınız ve ana anahtar kelimenizin domainde yer almasını istiyorsunuz? İçerikle uygun bir domain seçimi ve domain içinde anahtar kelimenin geçmesi çok büyük fayda sağlamasa da her zaman için avantajdır.

Kalitesiz her backlink sayfanızın sıralama kaybetmesi ile sonuçlanacaktır. Backlink inşaası Seo sürecinin en önemli parçalarından birisidir. Üzerinde çalışılmadan, rastgele alınacak her bağlantı faydadan ziyade zarar verecektir. Daha önce bu süreçleri yönetmemiş şahısların sitenizin itibarına zarar verebileceğini sakın unutmayın!

Yinelenen içerik sorunları en çok e-ticaret sitelerinde görülür, ancak dikkatli olmazsanız herhangi bir sitede de oluşabilir. E-ticaret platformlarında çok sayıda kategori ve ürün sayfası olduğu için yinelenen içerik yaygındır. Yinelenen içerikle mücadele etmenin en iyi yolu, sitenizdeki her sayfayı benzersiz hale getirmektir. Benzersiz ürün başlıkları ve ürün açıklamaları her sayfa için özenle düzenlenmelidir.

Google’ın saniyede 70.000’den fazla arama sorgusu işlediği tahmin edilmektedir. Şaşırtıcı, değil mi? SERP karmaşasını azaltmak ve rakiplerinizden daha üstün olmak istiyorsanız, potansiyel müşterilerinizin aradığı belirli anahtar kelimeleri ve ifadeleri hedeflemeniz gerekir. Aksi takdirde, içeriğinizi ve web sitenizi başka nasıl bulacaklar?

Görseller için SEO ipucu: Google Görseller’de üst sıralarda yer almak istiyorsanız stok fotoğrafçılığından mutlaka kaçının. Görsel arama sonuçlarında fotoğrafın benzersiz olması en temel kriterdir.