Google’dan Yeni Bir Sıralama Algoritması: Passage Indexing

Passage Indexing, Google algoritması tarafından kullanılan ve kullanıcıların arama sorgularına göre arama sonuçlarında bir sayfadaki tek tek pasajları sıralayabilen yeni bir teknolojidir.

Google tarafından 2019 yılında BERT ile ilgili bir duyuru yapılmıştı. O duyuruda BERT’in İngilizce arama sorgularının % 10’unu etkileyeceğini söylemişlerdi. Şimdi ise aslında sorguların neredeyse tamamını etkiliyor.

Google botları mevcut içeriğinizdeki belirli bölümlerin alaka düzeyini daha iyi anlamaya başlayacağından, bu yeni algoritma ile arama sonuçları sayfasında benzer bir dalgalanma mutlaka olacaktır.

Google’dan Yeni Bir Sıralama Algoritması: Passage Indexing

Kelimenin tam anlamıyla ifade etmek gerekirse; SEO hakkında yazılmış uzun bir içeriğiniz varsa ve SEO stratejilerinin her biri hakkında ayrı pasajlarınız mevcutsa, Google şimdi arama sorgusuyla eşleşen içeriğin ayrı bölümlerini sıralayacaktır. Artık iki temel sıralama faktörünün (içerik ve linkler) yalnızca alaka düzeyiyle desteklendiğinde değerli olduğunu göreceksiniz.

Google Passage Indexing için SEO ipuçları


Bu güncelleme ile web sayfanızdaki metnin bölümleri için, asıl mesajın ne olduğunu doğru şekilde ifade etmeniz gerecektir. Bunun için bazı SEO ipuçları sıraladık:

  • Açıklayıcı bir H2-6 başlığıyla bir paragraf veya metine başlayın
  • Kalın veya italik formatta önemli anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini mutlaka öne çıkarın
  • Açıklayıcı alt etiketi olan görsellerle içeriği destekleyin
  • Sayfa düzenine bağlı olarak, H2’den H6’ya kadar bir alt başlık seçebilirsiniz. Bu alt başlıkların SEO değeri her zaman aynıdır. (H1 başlığı sayfanın üst kısmındaki ana başlık için ayrılmıştır). H2-6 başlıklarının paragrafın veya metin bölümünün neyle ilgili olduğunu açıkça tanımladığından ve elbette anahtar kelimeleri içerdiğinden emin olun.
  • Önemli anahtar kelimelerin pasajlarda öne çıkmasına mutlaka dikkat edin!
  • Uzun metinlerden oluşan içeriğiniz yoksa mutlaka oluşturmaya başlayın.
  • İçeriklerinizde eş anlamlı kelimelerin kullanımını artırın.
Passage Indexing hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri içeren bir video.

Web sayfalarınızın ( Passage Indexing) bu güncelleme için optimize edilmesi hakkında yardıma mı ihtiyacınız var? Lütfen bizimle iletişime geçin ve profesyonel SEO taramanızı ücretsiz olarak isteyin.