Google Sıralamanıza Zarar Verecek 10 Hatalı BackLink Çalışması

Web siteleri için backlink inşası SEO işinin vazgeçilmez parçalarından bir tanesi. Son zamanlarda seo uzmanları backlink inşasına çok fazla odaklandı ve bunları SEO stratejilerinin omurgası olarak kabul etmeye başladı. Web siteniz veya blogunuz için doğal bağlantılar oluştururken, çoğu zaman bazı kötü bağlantıları da istemeden çekiyorsunuz. Kalitesiz bir backlink aldığınızda ne olur biliyor musunuz?

Google Sıralamanıza Zarar Verecek 10 Hatalı BackLink Çalışması

Web sitenizin itibarına zarar veriyorsunuz. Google algoritması, blogunuzu veya sitenizi kalitesiz backlinkler nedeniyle cezalandırabilir. Google, kalitesiz linkleri kolayca görmezden gelebileceklerini ancak yine de düşük kaliteli linkler almaya devam ederseniz web sitenizi cezalandıracaklarını açıkladı. Google sıralamanıza zarar verecek 10 hatalı backlink inşası yönetimi sizler için derledik:

Otomatik Backlink Oluşturma Programları:

Çevrimiçi olarak kullanılabilen binlerce otomatik backlink oluşturma aracı vardır. Ancak artık etkili değiller ve zarar veriyorlar. Hala onları kullanıyorsanız, sadece zamanınızı ve paranızı boşa harcıyorsunuz. Bu botları kullanmanızı asla tavsiye etmeyiz.

Blog Yorumları:

Sitenize zarar verecek en kötü SEO uygulamasıdır. Spam içerikli blog yorumları, nofollow linklerin arkasındaki en büyük nedendir. İçeriğiniz ile uyuşmayan bloglardan bu tür spam linkler elde etmeniz, sıralama kaybetmeniz ile sonuçlanacaktır.

Sitenizi Dizinlere Ekleme:

Siteleri online rehberlere ve dizinlere ekleme uzun zaman önce çok popülerdi. Geri bağlantılar kazanmak için bu dizinler kullandı. Ancak, son birkaç yılda Google, düşük kaliteli rehberlere karşı katı önlemler aldı. Düşük kaliteli dizinler sıralamayı kolayca bozabilir. Sitenizi yine de dizinlere eklemek istiyorsanız, yalnızca kaliteli ve sitenizle alakalı reheberleri kullanın. Kaliteli bir rehberden alınan doğal backlink altın değerindedir.

Google Sıralamanıza Zarar Verecek 10 Hatalı BackLink Çalışması

Tartışma Forumlarından Alınan Linkler:

Forumlardan linkler elde etmek tamamen kötü bir uygulama değildir. Düşük kaliteli yabancı tartışma forumlarından yüzlerce backlink alıyorsanız, onları acilen reddetmelisiniz. Spam içerikli bağlantılar yalnızca sitenizin itibarına zarar verir.

Basın Bildirisi Bağlantıları:

Geçmişte basın bülteni yoluyla link oluşturmak, en popüler backlink inşa etme taktiklerinden biriydi. Basın bültenlerinden link almak çok kolaydı. İhtiyacınız olan tek şey, ürün veya hizmetiniz hakkında bir basın bülteni yazmak ve bunu binlerce basın bülteni sitesinde yayınlamaktı. Bu, kısa sürede kolayca yüzlerce link almanıza yardımcı oluyordu. Ancak tıpkı eski SEO alışkanlıklarında olduğu gibi, insanlar bu yöntemi kötüye kullanmaya başladılar. Basın bültenleri üzerinden backlink alma çabasından kaçınmanızı tavsiye ederiz. Ana “anahtar kelimeniz” için asla bu tür linkler oluşturmayın. Yine de herhangi bir nedenle haber sitelerinden bağlantı almanız gerekiyorsa, çıplak bağlantılar kullanın.

Yabancı Ziyaretçi Defterlerinden Link Oluşturma:

Çoğu zaman insanlar botları kullanarak bu tür bağlantılar oluşturur veya bunları manuel olarak yabancı ziyaretçi defterlerine eklerler. Bu tür kalitesiz backlinkler sıralamada büyük düşüşe neden olur. Bu tür bağlantılardan kurtulmak için reddetme aracını kullanın.

Rastgele Nofollow Linkler:

Basit ama gerçek: Google’ı asla kandıramazsınız! Rastgele nofollow linkler oluşturararak sonuç alabileceğinizi düşüyorsanız, rüya görüyorsunuz! Google, otomatik bağlantı kurma programlarından çok çok çok daha iyi algoritmalara sahiptir.

PBN (Özel Blog Ağları):

Google, PBN’lere kesinlikle karşıdır. PBN’leri kullanarak backlink kazanmanın kolay olduğu zamanlar çok geride kaldı ve artık işler değişti. Hala bir şeyler kazanabileceğinizi düşünüyor olabilirsiniz, ancak uzun vadede işe yaramayacaktır. Ne kadar büyük veya ne kadar iyi PBN kullanıyor olursanız olun, Google onu tespit edecek ve sitenizi çöp kutusuna yollayacaktır. Seo ajansınızı seçerken dikkatli olun! Doğal seo çalışmaları yerine PBN kullananlar çok ama fazla!

PBN (Özel Blog Ağları):

Follow ve NoFollow Sosyal Rehberlere Sitenizi Ekleme:

Çok fazla sosyal yer imi, siteniz ve sıralamanız için büyük sorun yaratabilir. Stumbleupon gibi birçok popüler sosyal yer imi sitesinin kapanmasının temel nedeni budur.

Fiverr Üzerinden Link Satın Almak:

Google kalitesiz linkleri kolayca algılayabildiği için Fiverr üzerinden alacağınız paralı linkler size zarar verecektir. Google yaygın olarak kullanılan backlink yaratma uygulamalarını tespit etmek için bazı süreçler kullanır. Bağlantı oluşturmak için konuştuğunuz kişinin bir Google çalışanı olma ihtimali her zaman vardır.

Temiz bir backlink profili nasıl korunur?

Temiz bir backlink profili nasıl korunur?

Markalı bağlantı metni kullanın

Çıplak URL’ler kullanın

Asla tam eşleşmeli bağlantı metni kullanmayın

Kalitesiz sitelerden asla link almayın

Aşırıya kaçan her türlü site optimizasyonunu durdurun

Editoryal link inşa etmeyi öğrenin

İçerik kalitesi yüksek sitelerden doğal backlink kazanmaya çalışın

Backlink inşa etmek bir seo sanatıdır. Offpage seo uzmanı olmak için, minumum 500k üzerinde içeriğe sahip projelerde yıllarca uygulama yapmak ve tecrübe kazanmak gerekir. Konusuna hakim bir seo uzmanının yapacağı doğal backlink inşası bu oyunda en büyük kozunuz olacaktır.